Her kan du se, hvem der sidder i Studenterrådet på Roskilde Universitet.

Forpersonerne

Medlemsbillede

Mathilde Elisa Vendelholt

Forperson

Studie: Forvaltning (Kandidatstuderende)

Telefon: 22 11 15 64

Email: mathilde@sr-ruc.dk

Calvin Carlson

Organisatorisk næstforperson

Studie: International studerende (engelsktalende), kemi og fysik

Udvalg: Committee of International Collaboration (CIC), Forretningsudvalget

Email: calvin@sr-ruc.dk

Medlemsbillede

Maria Køpke Kjeldsen

Økonomisk næstforperson

Studie: Internationale studier

Udvalg: Committee of International Collaboration (CIC), Subject Council Network og Executive Committee (FU), Fagligt netværk (FANE)

Email: maria@sr-ruc.dk

Forretningsudvalget

Forretningsudvalget koordinerer Studenterrådets aktiviteter mellem bestyrelsesmøderne. Det er forretningsudvalget der arbejder med organisationens daglige drift og politiske arbejde. Forretningsudvalget består af Studenterrådets formandskab samt 4 medlemmer valgt af bestyrelsen.

Sif Stokholm

Bestyrelsesmedlem i SR og Unipol-koordinator

Studie: Dansk, filosofi og videnskabsteori

Udvalg: Unipol koordinator, næstforperson i Akademisk Råd

Telefon: 23 87 11 14

Email: sif@sr-ruc.dk

Marc Backhausen Erichsen

Bestyrelsesmedlem i SR

Studie: Socialvidenskab

Udvalg: Landspolitisk Udvalg (LPU), Studenterrepræsentanternes Netværk (stud.rep) og Academic Event Committee  

Telefon: 52 69 33 31

Email: marc@sr-ruc.dk

Cecillie Houmann Flensted Möller

Bestyrelsesmedlem i SR

Studie: Business studies and Performance Design (int)

Udvalg: PR komite, stud. rep.

E-mail: chfm@ruc.dk


Medlemsbillede

Rasmus Tronier Hansen

Bestyrelsesmedlem i SR

Studie: Miljø- og Molekylær biologi

Udvalg: Subject Council Network

Telefon: 30 11 32 51

Email: rasmusth@sr-ruc.dk

Bestyrelsesmedlemmerne

Medlemsbillede

Lea Holritzer Pehrson

Medlem af Universitetsbestyrelsen og bestyrelsesmedlem i SR

Studie: Medicinalbiologi og Sundhedsfremme  (Kandidatstuderende)

Udvalg: UNIPOL and Student Representative in the University Board

Telefon: 53 29 96 39

Email: lea@sr-ruc.dk

Medlemsbillede

Micky Winther Rönnenberg

Medlem af universitetsbestyrelsen og bestyrelsesmedlem i SR

Studie: Erhvervsøkonomi

Udvalg: UNIPOL and Student Representative in the University Board

Telefon: 61 77 06 54

Email: micky@sr-ruc.dk

Victoria Arlø Gjeldsted

Akademisk Råd

Kenny Haslund

Akademisk Råd

Anne-Mette Lærke Hatting

Repræsentant, HumRådet ved RUC

Lauge Lunding Bach

Repræsentant, SamRådet ved RUC

Studie: Geografi og Internationale Studier

Udvalg: Studenterrådets Landspolitiske Udvalg (LPU)

Lucas Bøttger

Repræsentant, HumTEK

Studie: HumTEK

Udvalg: Subject Council Network, Environmental Committee

Michael Marigliano

Repræsentant, NICE Råd

Studie: Fysik og Datalogi (int)

Udvalg: Repræsentant NatRÅdet, Committee of International Collaboration (CIC)

Email: michael@sr-ruc.dk

Medlemsbillede

Thorkil Ørbæk

Bestyrelsesmedlem i SR

Studie: Kommunikation og psykologi

Telefon: 6188 9229

Email: thorkil@sr-ruc.dk

Simon Kjær

Første suppleant

Lise Coermann Nygaard

Anden suppleant

Studie: Internationale Studier og journalistik

Udvalg: Studenterrådets Landspolitiske Udvalg (LPU)

Maja Barbara Andreasen

Tredje suppleant

Studie: Politik, Forvaltning og Historie

Udvalg: RUC’ers by choice

Julie Lindmann

Fjerde suppleant

Studie: Samfundsvidenskabelig Bacheloruddannelse

Udvalg: Studenterrådets Landspolitiske Udvalg (LPU)