Studenterrådets Opbygning

På denne side kan du se, hvem der sidder i Studenterrådet på Roskilde Universitet.

Forpersonerne

Sif Stokholm

Sif Stokholm

Formandskabet

Forperson for Studenterrådet ved RUC

Studie: Dansk, filosofi & Videnskabsteori

Committees: Forretningsudvalget (FU/EC), Landspolitisk Udvalg (LPU), Universitetspolitisk Udvalg (UNIPOL), Studenterrepræsentanternes Netværk

Email: sif@sr-ruc.dk

Daniel Wilken

Daniel Wilken

Formandskabet

Organisatorisk Næstforperson

Studie: Internationale Studier

Udvalg: Forretningsudvalget (FU/EC) , Social Event Committee (SEC)

Mail: daniel@sr-ruc.dk

Maria Køpke Kjeldsen

Maria Køpke Kjeldsen

Formandskabet

Økonomisk næstforperson

Studie: Internationale studier

Udvalg: Committee of International Collaboration (CIC), Subject Council Network, Forretningsudvalget (FU/EC), Fagligt netværk (FANE)

Email: maria@sr-ruc.dk

Forretningsudvalget

Forretningsudvalget koordinerer Studenterrådets aktiviteter mellem bestyrelsesmøderne. Det er forretningsudvalget der arbejder med organisationens daglige drift og politiske arbejde. Forretningsudvalget består af Studenterrådets formandskab samt 4 medlemmer valgt af bestyrelsen.

Ditte Stage Kroman

Ditte Stage Kroman

Forretningsudvalget

Bestyrelsesmedlem i Studenterrådet ved RUC

Studie: Socialvidenskab

Udvalg: Fagligt Netværk (FANE)

Mail: ditte@sr-ruc.dk

Lauge Lunding Bach

Lauge Lunding Bach

Forretningsudvalget

Bestyrelsesmedlem i Studenterrådet ved RUC

Studie: Geografi og Internationale Studier

Udvalg: UNIPOL-koordinator, næstforperson for Akademisk Råd, Studenterrådets Landspolitiske Udvalg (LPU), Forretningsudvalget (FU/EC)

Mail: lauge@sr-ruc.dk

Marc Backhausen Erichsen

Marc Backhausen Erichsen

Forretningsudvalget

Bestyrelsesmedlem i Studenterrådet ved RUC

Studie: Arbejdslivsstudier & Psykologi

Udvalg: Forretningsudvalget (FU/EC)

Email: marc@sr-ruc.dk

Oskar Hammer Sylvestersen

Oskar Hammer Sylvestersen

Forretningsudvalget

Bestyrelsesmedlem i Studenterrådet ved RUC

Studie: Politik & Forvaltning

Udvalg: Subject Council Network, Universitetspolitisk Udvalg (UNIPOL)

Mail: oskar@sr-ruc.dk

Bestyrelsesmedlemmerne

Calvin Carlson

Calvin Carlson

Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem i Studenterrådet ved Roskilde Universitet

Studie: Kemi & fysik (international studerende)

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg (UNIPOL), Medlem af Universitetsbestyrelsen

Email: calvin@sr-ruc.dk

Daniel Gross Bjerregård

Daniel Gross Bjerregård

Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem i Studenterrådet ved Roskilde Universitet

Studie: TekSam

Udvalg: Fagligt Netværk (FANE)

Mail: dbg@ruc.dk

Ellen Christine Nygaard

Ellen Christine Nygaard

Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem i Studenterrådet ved Roskilde Universitet

Studie: Erhvervsøkonomi, HA

Udvalg: Social Event Committee (SEC)

Mail: ecn@ruc.dk

Minhal Janjua

Minhal Janjua

Bestyrelsen

Bestyrelsesmedlem i Studenterrådet ved RUC

Studie: International Bachelor i Samfundsvidenskab

Udvalg: Universitetspolitisk Udvalg (UNIPOL)

Mail: mjanjua@ruc.dk