Forretningsudvalget koordinerer Studenterrådets aktiviteter mellem bestyrelsesmøderne. Det er forretningsudvalget, der arbejder med organisationens daglige drift og politiske arbejde. Forretningsudvalget består af Studenterrådets formandskab samt 4 af bestyrelsen valgte medlemmer.

Medlemsbillede

Mathilde Elisa Vendelholt

Forperson

Studie: Kandidat, Forvaltning

Telefon: 2211 1564

Email: mathilde@sr-ruc.dk

Medlemsbillede

Lea Holritzer Pehrson

Økonomiansvarlig næstforperson

Studie: Medicinalbiologi og Sundhedsfremme  

Telefon: 5329 9639

Email: lea@sr-ruc.dk

Medlemsbillede

Maria Køpke Kjeldsen

Bestyrelsesmedlem i SR

Studie: Internationale studier

Udvalg: Committee of International Collaboration (CIC), Subject Council Network og Executive Committee (FU), Fagligt netværk (FANE)

Email: maria@sr-ruc.dk

Medlemsbillede

Signe Bøtzau Paulsen

Bestyrelsesmedlem i SR

Studie: Historie og journalistik

Udvalg: Koordinator for UNIPOL, RUC’ers By Choice (RBC) og Executive Committee

Telefon: 2396 1397

Email: botzau@sr-ruc.dk

Michael Marigliano

Bestyrelsesmedlem i SR

Studie: International studerende (engelsktalende), Physics and Computer Science

Udvalg: Committee for International Collaboration (CIC), UNIPOL, Akademisk råd (AR) og Executive Committee

Email: michael@sr-ruc.dk

Calvin Carlson

Organisatorisk næstforperson

Studie: International studerende (engelsktalende), kemi og fysik

Udvalg: Committee of International Collaboration (CIC), RUC’ers By Choice (RBC), Executive Committee og Student Representatives’ Network (stud.rep.)

Telefon: 

Email: calvin@sr-ruc.dk

Sif Stokholm

Bestyrelsesmedlem i SR og repræsentant for HUM Råd

Studie: Hum. Bach

Udvalg: FU, Studenterrepræsentanternes Netværk (stud.rep.) og PR-Committee

Telefon: 2387 1114

Email: sif@sr-ruc.dk